Cílem a posláním tohoto žákovského projektu je seznámení veřejnosti s příběhy a osudy lidí, kteří byli a jsou svědky, účastníky a pamětníky významných milníků a předělů českých dějin. Žákovské týmy v průběhu řešení projektu mají za úkol nalézt a vybrat pamětníka, který je ochoten podělit se s dětmi o svůj životní příběh a vyprávět jim mnohdy velmi těžké a niterné zážitky z událostí, kterým v životě čelil.
Naši školu reprezentoval tým složený z žáků třídy 9.B, Štěpánka Bolemantová, Eva Musilová, Lucie Rollerová, Julie Suchopárková, Karolínu Šímovou a Filip Bureš. Jejich úkolem bylo připravit a absolvovat rozhovor s vybraným pamětníkem, kterým pro naši školu byl pan Miroslav Blažek. Naši žáci s panem Blažkem nakonec zvládli rovnou dva rozhovory, ve kterých se snažili proniknout do dobových reálií prostřednictvím povídání člověka, který se narodil na konci druhé světové války a jehož rodinu významně ovlivnila jak doba protektorátní pod taktovkou nacistického Německa, tak doba spojená s komunistickým režimem a nesvobodou z něj plynoucí.
V rámci řešení zadaného úkolu měli žáci možnost navštívit obec Stradonice, ve které vlastnila rodina pana Blažka mlýn. Dále se účastnili několika workshopů zaměřených na tématiku vedení rozhovoru nebo natáčení a stříhání video-reportáže. Navíc absolvoval náš tým také exkurzi do Archivu bezpečnostních složek ministerstva vnitra v Praze. Výslednou práci nakonec žáci prezentovali na setkání v kulturním centru v Novém Strašecí, kde se sešlo celkem jedenáct týmů ze Slánska a Rakovnicka. Díky projektu „Příběhy našich sousedů“ měli vybraní žáci naší školy možnost vyzkoušet si práci reportéra a zpravodaje, poznali dějiny a jejich výzkum nejen z učebnice a sešitu, ale i prostřednictvím terénních prací a svojí činností a snahou přispěli k budování a zachování paměti naší společnosti i národa. Rád bych závěrem poděkoval panu Blažkovi za jeho ochotu a našemu žákovskému týmu za skvěle a důstojně odvedenou práci.
PhDr. Šimon Uxa