Žáci devátých tříd navštívili pevnostní město Terezín

Dne 26. června se žáci devátého ročníku účastnili exkurze do města Terezín.

Hlavní náplní naší exkurze byla komentovaná prohlídka velké terezínské pevnosti, kterou nás provedl průvodce Jakub Lev. Žáci tak měli možnost detailně se seznámit s historií terezínské pevnosti a poznat mnohá její zákoutí. Pan Lev své posluchače během svého výkladu obeznámil nejen s původním významem Terezína jako pevnosti postavené v dobách Marie Terezie a Josefa II. jako jeden z hlavních obranných bodů proti případné invazi pruské armády, ale zejména s temnou kapitolou historie pevnosti, kterou si Terezín prošel za druhé světové války. Právě v tomto období bylo za nacistické okupace v terezínské pevnosti vybudováno významné židovské ghetto. Terezín tak představoval pro evropské Židy pomyslnou mezistanici na cestě do vyhlazovacích táborů v Polsku. Žáci si během samotné prohlídky mohli prohlédnout například půdu jednoho z terezínských domů, kde se našly malby a vzkazy lidí, kteří zde byli drženi za druhé světové války nebo prostory provizorní synagogy vybudované v prostorách staré garáže. Samotná podstata prohlídky vedla k zamyšlení nad osudy tisíců lidí, jejichž životy zpřetrhaly dramatické válečné události. Na závěr bych rád poděkoval všem, kteří se podíleli na vydařeném projektovém dni.

PhDr. Šimon Uxa

Tato aktivita byla realizována v rámci operačního programu Jan Ámos Komenský – Zábavné učení - Registrační číslo projektu: CZ.02.02.XX/00/22_002/0005528.